gops@gopsladek.pl

(63) 276 31 58

ul. Pyzderska

62-406 Lądek

Karta Dużej Rodziny

Czym jest Karta Dużej Rodziny:

Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny to system zniżek dla rodzinwielodzietnych.  Karta jest wydawana bezpłatnie, każdemu członkowi rodziny. Rodzice mogą korzystać z karty dożywotnio, dzieci – do 18 roku życia lub do ukończenia nauki, maksymalnie do osiągnięcia 25 lat. Osoby niepełnosprawne otrzymają kartę na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności.

Karta Dużej Rodziny uprawnia do zniżek, które oferowane są zarówno przez instytucje państwowe, jak i firmy prywatne. Przystępując do programu zyskują prawo do posługiwania się znakiem „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”. Jej posiadacze będą mieli możliwość korzystania z katalogu oferty kulturalnej, rekreacyjnej czy transportowej na terenie całego kraju. Lista miejsc i wysokość zniżek jest aktualizowana na bieżąco.

Komu przysługuje KDR:

Z programu mogą skorzystać rodzice oraz małżonkowie rodziców, którzy mają lub mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci. Karta przysługuje również dzieciom:

  • w wieku do ukończenia 18. roku życia;
  • w wieku do ukończenia 25. roku życia, jeśli dziecko uczy się w szkole lub w szkole wyższej;
  • bez ograniczeń wiekowych, w przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności (umiarkowanym lub znacznym).

Od 2019 roku prawo do ubiegania się o dokument mają również rodzice i małżonkowie rodziców, którzy kiedykolwiek mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci.

Dotyczy to także rodzin zastępczych oraz rodzinnych domów dziecka. Karta przyznawana jest każdemu członkowi rodziny lub tylko rodzicom. Dochód rodziny nie jest kryterium przyznania Karty.

Prawo do posiadania Karty przysługuje członkowi rodziny wielodzietnej, który jest:

  1. osobą posiadającą obywatelstwo polskie, mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2.cudzoziemcem, który spełnia warunki zawarte w ustawie

3.mającym miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz członkom jego rodziny w rozumieniu art. 2 pkt. 4 ustawy z dnia 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin (Dz. U. z 2014 r. poz. 1525), posiadającym prawo pobytu lub prawo stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.